• Doğanın zarif sanatkarları çiçeklerdir.

Bitkiler İçin Doğru Saksılar

SAKSILAR

Merhaba,

İnsanlar giydikleri kostümlerle nasıl şık oluyorsa ,bitkilerde  kendileri için özenle seçilmiş saksılarla daha da göz alıcı oluyor ve sağlıklı bir şekilde yetişiyor.Kısacası bitkilerinde kostümü saksılardır.İster seramik,ister mermer ister ahşap olsun…

Peki,sağlıklı bir bitki yetiştirmek için doğru saksı nasıl olmalıdır?

Bence doğru saksı,bitkinin ebatıyla uyumlu olmalı ve bitkinin kökleri saksı içinde rahat hareket edebilmelidir.Tabii ki tercihimiz saksının tabanının delik olmasıdır ama değilse de suyunu kontrollü vererek bitkimizi sağlıklı yetiştirebiliriz.Saksıların güzel tarafı ,biraz zaman ve az bir çabayla balkonlarımızı,pencere önlerimizi ve hatta bahçelerimizi renklendirmeleridir.Saksıda bitki yetiştirmenin en güzel yönü  bitkilerimizin isteklerine göre yer değiştirebilmemizdir.

Piyasada çeşit çeşit saksılar var; plastikler , terracotalar ,hafif betonlar,fiberler,ahşaplar.

Hepsi sizin zevkinize ve bütçenize göre…Balkonlarda daha çok tercih edilen plastik modeller artık görüntüleriyle çok şık ve avantajlı. Plastik saksıların su tutma özelliği olduğu için bitkinizi sık sulamanıza gerek yoktur Ancak bu durum terracota saksılarda farklıdır çünkü eğer terracota saksının içi sırlı değilse saksı suyu emer ve sık sık sulamanız gerekir.Ama eğer sırlı ise aynı plastikdeki mantık gibi suyu tutar .

Aslında seçtiğiniz saksı bitkinizin ihtiyacına cevap veriyorsa onun için doğru seçimdir.

Fakat şöylede bir gerçek vardır ,siz yeter ki bitki yetiştirmek isteyin .Güneş,su ve iyi toprak karışımı olduktan sonra bitki her yerde yetişir.

Biraz delikli saksılardan bahsedecek olursak ,şöyle devam edebiliz.İdeal olan delikli saksılardır.Hatta deriz ki; bitkinizi tabağına su çıkana kadar sulayın.Ama asla tabağında su bırakmayın çünkü kök çürümesine sebep olabilirsiniz.Deliksiz bir saksınızıda bahçede bırakmayınız aksi takdirde yağmur sularının saksınızı göle çevirdiğini görürsünüz.

Kısacası,saksı seçimi önemli ve seçenekleriniz çok fazla.Bitkilerinizin ihtiyaçlarına cevap verecek ve sağlıklı yetişmelerine yardımcı olabilecek saksılar seçmenizi tavsiye ederim.

Sevgiler

Banu Yılmaz


Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir